Založ si blog

Môj pohľad na Grécko

Už je to pár dní, keď sme sa aj na Slovensku dozvedeli o katastrofálnej situácií verejných financií v Grécku. Zdá sa, že táto téma sa stala jednou z nosných v posledných dňoch, kedy sa snáď každá televízna stanica a každé periodikum venuje zlej finančnej situácii v krajine, ktorá je obľúbenou dovolenkovou destináciiou aj pre nás, Slovákov. Európske spoločnestvo už prakticky “odkleplo” finančnú výpomoc krajine, ktorá, ako sa zdá, už pri prístupových rokovaniach v rámci asociačných krokov sfalšovala svoje účtovníctvo a fiškálne politiku tak, aby na oko spľňali Maastrichtské konvergenčné kritériá. Nielen u nás sa vzniesla vlna kritiky na fakt, že členské štáty Európskej únie sa tak povediac zložia na verejný dlh Grécku. Napriek všetkému som presvedčený, že toto rozhodnutie je správne. Prečo?

Pri koncepcii tvorby európskej integračnej politiky sa R. Schuman opieral okrem iného aj o hypotézu, aby si členské krajiny navzájom pomáhali najmä v otázkach bezpečnosti, hospodárstva, resp. ekonomiky. Vzhľadom na rokovania, sa zakladajúce štáty na obdobnej koncepcii dohodli už v čase, keď eurozóna ešte neexistovala. O to väčší zmysel začala mať otázka solidarity a prípadnej pomoci partnerským krajinám v čase, keď sa jednotlivé čelnské štáty Európskeho spoločenstva integrovali aj v rámci EMU (európskej menovej únie), čím sa zabezpečoval hospodársky rast, kladné ekonomické čísla, voľný pohyb kapitálu… . Nejedná sa vôbec o jednoduché transakcie a ich konsenzus sa tvoril naozaj obtiažne. Robert Schuman a jeho základná koncepcia európskej integračnej politky je ešte aj dnes základným pilierom celej Európskej únie.

Mnohí z nás sú presvedčení, že Grécko si nezaslúži jeden jediný cent. Ich životný “štandard” je nad slovenské pomery, preto sa naši ľudia miestami búria voči tomu, aby sa aj Slovensko zapojilo do pomoci Grécku. Takéto konštatovanie je však veľmi krátkozraké. Pri prístupových rokovaniach sme zaviazali, ako plnoprávny člen, dodržiavať všetky pravidlá Európskej únie, teda pomoc susednej krajine je samozrejmosťou. Nehovoriac o tom, že v prípade štátneho bankrotu Grécka by celkom reálne mohla nastať obdobná situácia ako koncom roka 2008, teda finančná a hospodárska kríza, ktorú dnes veľmi úspešne zdolávame, by bola späť. Inými slovami, európska mena by bola v skutočne veľkých ťažkositach. Pomoc Grécku je absolútnou samozrejmosťou. V opačnom prípade by sme uškodili aj sami sebe.

Nedá mi, aby som nekritizoval opozíciu v tejto veci, nakoľko predstavitelia slovenskej opozície zneužívajú (nielen) túto tému na vlastnú predvolebnú kampaň a ľuďom klamú do očí v tejto veci. Pán Mikloš sám dobre vie, čo sa môže stať v prípade, keby skutočne došlo k štátnemu bankrotu Grécka. Skutočne vie, čo by nastalo a istá I.R. mu naivne sekunduje a kotkodáka to, čo jej nadiktujú. Popri tom sa snažia tváriť ako najväčší ľudomili… . Pravda je však taká, že im ide len o jedno jediné. Využiť slovenských občanov k tomu, aby mohli opäť kradnúť, opäť privatizovať, opäť sa starať len o vrstvu podnikateľov (samozrejme nie zadarmo), opäť… veď to, milí priatelia, poznáte nakoniec sami. Chcel by som vás touto cestou požiadať, nenechajte sa manipulovať absolútne nezmyselnými výrokmi politikov, ktorí sa riadia heslom: “Čím horšie pre Slovensko, tým lepšie pre nás!” Berte do úvahy fakty o raste ekonomiky našej krajiny, berte do úvahy vyhlásenia organizácií EÚ, ktoré jasne konštatujú, že Slovenská republika má veľmi dobrú ekonomickú kondíciu a že je na vynikajúcej ceste za opätovným rastom hospodárstva. Urobte si vlastnú mienku, zisťujte si informácie aj z iných médií, nielen z denníka SME. Najdôležitejší úsudok je totižto ten vlastný.

O premiérovej finančnej rezerve

11.06.2010

Sobota sa blíži, voľby sú za dverami. Zo všetkých strán počúvame o najrozmanitejších škandáloch, či kauzách týkajúcich sa politkov. Osobne som presvedčený, že aj takýto "boj" by mal viac »

.týždeň

02.06.2010

Na slovenskej mediálnej scéne existuje množstvo periodík, ktoré sa venujú najrozmanitejším témam. Od záhradkárčenia, cez voľnočasové aktivity, až po politiku. Politická tématika je najmä viac »

Farizej Sulík

27.05.2010

Som neskutočne zvedavý, akým spôsobom zareagujú občania na informácie, ktoré boli dnes prednesené verejnosti. Skutočne sa teším na to, ako sa bude Richard Sulík pretvarovať pred kamerami, viac »

Martin Schultz, bratislavský summit

Expredseda EP Martin Schulz sa nevyhol napomenutiu zákonodarného zboru

27.04.2017 20:18

Európsky parlament dnes väčšinou hlasov spochybnil personálnu politiku, vyplácanie prémií a niektoré iné rozhodnutia svojho bývalého predsedu Martina Schulza.

sanitka, nemocnica, urgentný príjem

Zmeny v poplatkoch a v pohotovosti

27.04.2017 20:00

Poplatky v ambulancii, nemocnici či v kúpeľoch sa budú zvyšovať o centy. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nom. Smeru) predstavil nový sadzobník.

Poľsko, vlajka, zástava, výročie ústavy

Prieskum CBOS: Veľká väčšina poľských občanov je za členstvo krajiny v EÚ

27.04.2017 19:26

Veľká väčšina poľských občanov je stúpencami členstva krajiny v Európskej únii, vyplýva z výsledkov prieskumu verejnej mienky inštitútu CBOS, ktoré dnes zverejnili vo Varšave.

Srbsko, Albánsko, Aleksandar Vučič, Edi Rama

Albánsky parlament opäť nezvolil prezidenta, nominovaný nebol žiadny kandidát

27.04.2017 19:23

Poslanci albánskeho parlamentu ani dnes - na tretí pokus - nezvolili nového prezidenta krajiny, keďže na tento post doposiaľ nebol nominovaný nijaký kandidát.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 9
Celková čítanosť: 11128x
Priemerná čítanosť článkov: 1236x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy